Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - streszczenie

a Cześnik uradował się z ucieczki przeciwnika. Zawołał do Śmigalskiego, by zapłacił murarzom, ale zabrał ich narzędzia. Kiedy wszyscy już odeszli ze sceny, Papkin wychodzi z ukrycia i grozi przeciwnikom, którzy już poszli. Mówi, że jutro zburzy cały zamek.

Scena 8: Wacław staje za Papkinem i mówi, że woli zostać jeńcem, niż iść do domu, który ma jutro runąć. Udaje, że boi się Papkina, a zapytany, kim jest, przedstawia się jako komisarz Rejenta. Papkin bierze go w niewolę i cieszy się, ponieważ sądzi, że Cześnik będzie mu wdzięczny i ofiaruje mu Klarę za żonę.

Akt II

Scena 1: Do Cześnika, siedzącego przy stole w komnacie, przychodzi Papkin i chwali się swoim męstwem podczas „bitwy”, zaś Cześnik mówi, że dobrze widział, iż Papkin krył się za wszystkimi. Papkin mówi, że wziął jeńca i wskazuje na Wacława stojącego w drzwiach. Cześnik każe Wacławowi odejść i powiadomić Rejenta, że jeżeli ten mu jakoś dokuczy, to Cześnik odpowiednio się zemści. Wacław próbuje nakłonić Cześnika do zgody z sąsiadem, ale gospodarz odpowiada, że nie ma na to żadnych szans, po czym wychodzi.

Scena 2: Papkin próbuje odprawić Wacława, ale ten uparcie mówi, że zostanie w niewoli. Kiedy młodzieniec pokazuje Papkinowi sakiewkę ze złotem, ten postanawia go wysłuchać. Wacław przyznaje, że kocha Klarę i chce być blisko niej, a Papkin ma wymyślić jakiś sposób, by mógł pozostać w tej części zamku. Przyznaje, że jest synem Rejenta. Papkin zobowiązuje się przekonać Cześnika, by Wacław mógł tutaj zostać, w zamian za pieniądze z sakiewki. Jeżeli Papkin go zdradzi, Wacław zagroził, że go zastrzeli.

Scena 3: Po odejściu Papkina wchodzi Klara i nazywa swego ukochanego szalonym, ten przekonuje ją jednak o słuszności swego postępowania. Dziewczyna proponuje, by młodzieniec szukałKomentarze

    10 + 3 =