Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - streszczenie

wstawiennictwa u Podstoliny, która właśnie zaręczyła się z Cześnikiem i może pomóc go przekonać. Klara odchodzi, by przysłać swą krewną.

Scena 4: Wacław chwali płeć piękną, która jest zmienna i nieprzewidywalna, ale zawsze czysta i piękna.

Scena 5: Wchodzi Podstolina, Wacław skłania jej się, a kiedy się podnosi oboje rozpoznają się wzajemnie. Są tym nieco zażenowani, zwłaszcza Wacław, który, jak się okazuje, w czasach studenckich naopowiadał Podstolinie, że jest księciem. Podstolina opowiada, że szukała go, i nie mogła znaleźć i oskarża go o zdradę. Wacław zauważa, że sama przecież nie czekała na niego zbyt długo, skoro zaręczyła się z Cześnikiem. Mówi, że jest synem Rejenta, na co Podstolina wpada w trwogę. Wydaje jej się, że młodzieniec wciąż jej pragnie, i boi się, że Cześnik będzie chciał zabić swego rywala.

Scena 6: Wchodzi Klara, udaje, że chce dowiedzieć się, po co przyszedł Wacław. Podstolina mówi, że to trudna sprawa i prosi dziewczynę, by nikomu nic nie mówiła o obecności młodzieńca w tym domu. Odchodzi z Wacławem. Klarze wydaje się, że wszystko poszło jak po maśle.

Scena 7: Wchodzi Papkin, chwali Klarę, ona zaś mówi, że bycie żoną kogoś takiego jak on byłoby wielkim zaszczytem dla każdej damy. Dziewczyna zauważa, że nie można ufać słowom mężczyzn, ponieważ każdy obiecuje małżeństwo i wieczną miłość. Zauważa, że dawniej by zdobyć miłość damy trzeba było udowadniać swe męstwo na turniejach rycerskich. Papkin opowiada, jaki jest dzielny, czegóż to nie dokonał ze swą szpadą Artemizą i gdzież to nie jest znany. Klara obiecuje przyjąć Papkina, lecz musi on złożyć śluby posłuszeństwa, wytrwałości i przejść próbę śmiałości: musi milczeć przez 6 miesięcy, przez rok i 6 dni żyć o chlebie i wodzie oraz złapać dla niej krokodyla. ToKomentarze

    8 + 4 =