Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - streszczenie

rzekłszy wychodzi.

Scena 8: Papkin rozpacza nad gustami młodych panien. Wychodząc spotyka Wacława, który daje mu sakiewkę z pieniędzmi i odchodzi. Papkin jest zagubiony, nie wie, za co dostał pieniądze i czy nie spotka go żadna kara od Cześnika.

Scena 9: Wchodzi Cześnik i ogłasza, że zaręczył się z Podstoliną. Opowiada o swoich niezręcznych zalotach, już prawie chciał uciekać, ale Podstolina wręczyła mu swój pierścień i oznajmiła, że za niego wyjdzie. Papkin mówi o komisarzu Rejenta, który chciałby pozostać w dworze Cześnika. Gospodarz nie zgadza się, każe za to Papkinowi iść do Rejenta, by w jego imieniu wyzwał go na pojedynek. Papkin próbuje się wymigać, ale bezskutecznie.

Akt III

Scena 1: Rejent próbuje spisać zeznania murarzy, ci są nieco oporni, ale w końcu przystają na jego wersję zdarzeń. Nie chcą jednak przyznać, że Cześnik zamierzał go zastrzelić. Rejent odprawia robotników, nie dając im zapłaty. Przyrzeka sobie, że aby pozbyć się Cześnika, zastawi nawet swój majątek.

Scena 2:Przychodzi Wacław. Rejent mówi, że zauważył jego uczucia do Klary. Wacław oznajmia, że dlatego nic nie mówił o swej miłości, ponieważ chciał najpierw pogodzić ojca z Cześnikiem. Rejent mówi, że chce zgody, ale to niemożliwe, więc Wacław nie będzie mógł ożenić się z Klarą. Za to ożeni się z Podstoliną.

Scena 3: Po odejściu Wacława Rejent zastanawia się, dlaczego Podstolina zaręczyła się z Cześnikiem. Jest pewien, że będzie wolała wyjść za jego syna.

Scena 4: Wchodzi Papkin, a widząc, że Rejent to człowiek spokojny, nabiera odwagi i przedstawia się jako „...lew północy,/ Rotmistrz sławny i kawaler”. Opowiada o sobie i zachowuje się coraz bardziej bezczelnie, sam nalewa sobie wina Rejenta i na dodatek krytykuje trunek. Zapytany, co go sprowadza, mówi, żeKomentarze

    6 + 9 =