Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - streszczenie

przysłał go Cześnik. Rejent traci cierpliwość i grozi, że wyrzuci Papkina oknem, więc w końcu przybysz przechodzi do rzeczy i mówi, że Cześnik wyzywa go na pojedynek w Czarnym Lesie. Rejent pyta o Podstolinę, Papkin zapewnia, że jej uczucia do Cześnika są niezachwiane.

Scena 5:Podstolina przybywa do Rejenta i oznajmia, że zamierza wyjść za Wacława. Papkin jest oburzony. Rejent postanawia napisać list do Cześnika z odpowiedzią na wyzwanie i z wiadomością, że Podstolina go porzuciła.

Scena 6:Rejent odchodzi, by napisać list. Papkin czyni wyrzuty Podstolinie.

Scena 7: Wchodzi Rejent, który już napisał list do Cześnika i wręcza go Papkinowi, który wzbrania się od odejścia.

Akt IV

Scena 1:Cześnik rozkazuje Śmigalskiemu, by poszedł po okolicy z zapowiedziami. Perełce nakazuje przygotować wyśmienite potrawy na wesele. Kiedy dwoje służących odchodzi, Cześnik razem z Dyndalskim oglądają broń, jaką nazajutrz gospodarz ma wziąć na pojedynek. Cześnik wspomina historię swoich szabli.

Scena 2:Wchodzi Papkin, opowiada o spotkaniu z Rejentem. Cześnik rzucił na stronie, że wino podane przez Rejenta było pewnie otrute, czym Papkin poważnie się przejął. Cześnik przeczytał list od swego wroga i wpadł w wielki gniew, poprzysiągł zemstę i wyszedł.

Scena 3:Papkin jest pewien, że został otruty, zapytał o opinię Dyndalskiego, który powiedział, że to niemożliwe. Kiedy Papkin zauważył, że to Cześnik uznał, iż Rejent mógłby go otruć, Dyndalski przyznał, że to co innego i należy posłać po księdza.

Scena 4:Papkin, zostawszy sam, rozpacza nad swą nieostrożnością i postanawia spisać testament.

Scena 5:Papkin spisuje testament cicho płacząc, Cześnik każe Dyndalskiemu siąść przy stole i pisać list od Klary do Wacława. Cześnik próbuje wcielić się w umysł młodej panny iKomentarze

    6 + 4 =