Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - streszczenie

dyktuje, co ma zapisać jego sługa. Efekt jest komiczny, ponieważ Cześnik powtarza za każdym razem „mocium panie”, co Dyndalski zapisuje, robiąc przy okazji kleksy i stawiając krzywe litery. Cześnik porzuca ten pomysł. Papkin zauważa, że Wacław był u nich rano, na co gospodarz wpada w gniew, ponieważ Papkin nic mu o tym nie powiedział. Cześnik każe Dyndalskiemu posłać służącą do Wacława, by oznajmiła, że wzywa go Klara, ponieważ jego, Cześnika, nie ma teraz w domu. Ma rozstawić w krzakach sługi, aby pochwycili młodzieńca.

Scena 6:Po odejściu Cześnika i Dyndalskiego wchodzi Klara. Papkin opowiada jej o swej nadchodzącej śmierci i wręcza jej swój testament. Klarze zapisał swą gitarę i kolekcję motyli, którą zastawił. Szablę ma otrzymać najdzielniejszy rycerz w Europie, który wystawi mu pomnik nagrobny. Długów nikt ma nie spłacać.

Scena 7:Wchodzi Wacław, oznajmia dziewczynie, że jego ojciec zmusza go do ślubu z Podstoliną. Papkin i Klara radzą mu odejść, ponieważ Cześnik zastawił na niego straże.

Scena 8:Wchodzi Cześnik ze sługami i daje młodzieńcowi wybór: albo zostanie uwięziony, albo ożeni się z Klarą. Młodzi nie mogą uwierzyć w taki obrót spraw, oczywiście postanawiają wziąć ślub. Cześnik posyła ich do kaplicy, gdzie już czeka ksiądz.

Scena 9:Dyndalski został sam w pokoju i składa kawałki listu, który napisał pod kierunkiem Cześnika, zastanawiając się, co też gospodarz chciał od jego pisma.

Scena 10:Wchodzi Rejent, pyta, dlaczego Cześnik nie stawił się na miejscu pojedynku. Dochodzą ich głosy z kaplicy, wiwatujące na cześć młodej pary. Dyndalski tłumaczy, że to syn Rejenta właśnie wziął ślub.

Scena 11:Wchodzi Cześnik, jest zirytowany, że Rejent przyszedł do niego, bo jako gościowi nie może mu spaść ani włos z głowy. Oznajmia, że WacławKomentarze

    2 + 6 =