Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika - strona 2

Takie zachowanie nie ma dla niego zbyt wiele sensu, ponieważ jest człowiekiem bezpośrednim, który mówi to, co myśli, i nie obchodzą go żadne salonowe konwenanse. Dowodem na to są uwagi, kierowane do Papkina, wyraźnie odsłaniające kłamstwa i tchórzostwo rezydenta. Niespecjalnie martwi się o szczęście Klary, swej bratanicy, którą oddaje za żonę Wacławowi, nawet nie wiedząc, jakie są jej uczucia do niego, co pokazuje, że nie jest zbyt dobrym opiekunem. Kiedy Rejent zachodzi w jego progi, jest wyraźnie zirytowany, ponieważ, zgodnie z dobrym obyczajem, nie może mu wtedy uczynić żadnej krzywdy. Pokazuje to, że Cześnik przestrzega szlacheckich tradycji gościnności.

Rejent Milczek, zgodnie ze swoim nazwiskiem, jest człowiekiem małomównym, który przedkłada głęboki namysł nad czcze słowa. A jednak nie należy dać się zwieść jego ujmującej łagodności – to człowiek równie złośliwy i uparty, jak jego sąsiad Cześnik. Bohater nawet do wrogów zwraca się czule i łagodnie, jednocześnie obmyślając plan, jak można im zaszkodzić. Wycofuje się ze sporu o mur graniczny, a zaraz potem spisuje skargę sądową na sąsiada i podpiera ją bardzo naciągniętymi zeznaniami robotników. Z czystej złośliwości odbiera narzeczoną Cześnikowi, by zeswatać ja ze swoim synem, który wcale jej nie kocha i będzie z tego powodu nieszczęśliwy. Rejent nie przejmuje się uczuciami syna, jest gotów poświęcić jego dobro dla satysfakcji ze zrobienia przykrości sąsiadowi. Pokazuje to, że Milczek jest człowiekiem nieco nieludzkim, pozbawionym głębszych uczuć rodzinnych i jakichkolwiek skrupułów. Jest gotów oddać cały majątek, byle tylko zdobyć środki na pozbycie się sąsiada. W przeciwieństwie do Cześnika Rejent nigdy nie mówi wprost tego, co myśli, zawsze maskuje swe prawdziwe zamiary