Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - Geneza utworu - strona 2

o zamek z „Pana Tadeusza”. Tak jak w „Panu Tadeuszu”dochodzi nawet do bitwy, w której Wacław zostaje wzięty do niewoli przez Papkina. Cały konflikt Fredro ukazał w krzywym zwierciadle, pokazując, że bohaterów wcale nie interesuje przedmiot sporu, kieruje nimi po prostu wzajemna niechęć do siebie, która nie jest nawet niechęcią między dwoma rodami.

Spór Cześnika i Rejenta wynika z kilku przyczyn. Pierwszą z nich jest konflikt charakterów, które są ze sobą całkowicie sprzeczne, co potęguje komizm tych postaci. Drugą jest różnica społeczna. I Cześnik, i Rejent pochodzą ze szlachty i są urzędnikami, jednak Cześnik stał na wyższym stanowisku. Ostatni czynnik jest stricte ekonomiczny - dla obu panów małżeństwo z Podstoliną byłoby bardzo opłacalne, ponieważ posiadała ona duży majątek. W sporze tych bohaterów nie ma nic wzniosłego, nie opiera się on na splamionym honorze czy konieczności zemsty za zabicie przodka, a na sprawach całkiem prozaicznych.